ievads

D3 vitamīns jeb holekalciferols (Cholecalciferol).

Zinātnieki izpētījuši, ka D vitamīna fotosintēze uz zemes turpinās vairāk nekā 750 miljonus gadu. Tā nepieciešama ne tikai cilvēkam – no saules ir atkarīgs gan fitoplanktons, gan zooplanktons, gan lielākā daļa mugurkaulnieku.

D vitamīns cilvēkam ir noderīgs ne vien kaulu veselības uzlabošanai un uzturēšanai, bet arī daudzu citu funkciju veikšanai, kas, protams, uzlabo vispārējo pašsajūtu un veselību. Daudzi pētijumipierāda, ka tas pieder pie hormoniem, nevis pie vitamīniem.

D vitamīns šķīst taukos, tamdēļ tā uzsūkšanai ir nepieciešami tauki un žultsskābes. Pats par sevi tas ir bioloģiski neaktīvs, tomēr pārveidojas aknās. Tālāk organisms to transportē uz nierēm, kur veidojas tā aktīvā forma – 1,25-dihidroholekalciferols (1,25-(OH)2-D3) kalcitriols. Šajā brīdī tam arī rodas hormona īpašības. Tas veidojas vienā orgānā – nierēs – un organisma vajadzībām pietiekamā daudzumā izdalās asinīs, tālāk tiek transportēts uz zarnām un kauliem, bet rezerves uzkrājas ādā.

Īpaši noderīgs D vitamīns ir darbībā kopā ar citām veselībai svarīgām vielām nodrošinot normālu skeleta attīstību un kaulu veselības saglabāšanu – samazina lūzumu risku, uzlabo apakšējo ekstremitāšu funkciju.

D vitamīns regulē kalcija un fosfora maiņu, nodrošinot visa uzņemtā kalcija 80–90% uzsūkšanos. Tikai D vitamīna klātbūtnē notiek pastiprināta kalcija absorbcija tievajā zarnā. Tas piedalās arī kalciju transportējošā olbaltuma veidošanā. Tamdēļ speciālisti uzsver: vitamīns D ir tikpat svarīga ikdienas uztura sastāvdaļa kā pats kalcijs.

D vitamīnam ir nozīmīga loma ne tikai uzturot vienmērīgu kalcija līmeni, bet arī nodrošinot dažādas psiholoģiskas un vielmaiņas funkcijas. D vitamīna receptori izvietojušies gandrīz visos organisma audos un šūnās. Turpat atrodas arī fermenti, kas veido D3 aktīvo formu. Tas viss norāda uz to, cik būtisks D vitamīns ir visa ķermeņa darbības nodrošināšanā.

Pastāv uzskats, ka organisma spēja ražot šo aktīvo D vitamīna formu ir svarīga arī vairāku – zarnu, krūts, prostatas un olnīcu ļaundabīgo audzēju novēršanā. Šis vitamīns veic arī imunitātes funkciju un kavē ar imūnsistēmas novājināšanos saistītu saslimšanu, to skaitā pirmā tipa diabēta, izkaisītās sklerozes, reimatiskā artrīta un Krona slimības rašanos.

Turpretim D vitamīna nepietiekamības rezultātā palielinās PTH – parathormona – līmenis, un tādējādi samazinās kaulu blīvums. Šī viela ir viena no pašām svarīgākajām pilnvērtīgas organisma darbības nodrošināšanā, tāpēc visas dzīves laikā ieteicams to uzņemt pietiekamā daudzumā.