Kalcijs un vitamīns D3

Ievēro: kalcija labā roka ir D3 vitamīns! Tas nodrošina 80 – 90% uzņemtā kalcija uzsūkšanos. Tā kā pie mums vitamīnu D pārtikas produktiem nepievieno, saules ir maz un pavasaris allaž nāk lēnām, arī šo vielu nepieciešams uzņemt papildus. Lietojot medikamentu ar sabalansētu kalcija un D3 daudzumu, būsi droša, ka šīs vielas tavā ķermenī nav nedz par daudz, nedz par maz. D3 un kalcija trūkums var izraisīt sarežģījumus gan grūtniecības laikā, gan pēc tam. Arī citu vitamīnu un minerālvielu deficīts ietekmē augļa attīstību.

Vislabāk izvēlēties īpašu kalcija un D3 preparātu, jo kompleksajos vitamīnu un minerālvielu medikamentos šīs vielas nereti sastopamas visai nelielā daudzumā. Reizēm tur atrodami tikai 25 – 50 mg kalcija, bet ieteicamā dienas deva grūtniecei ir krietni lielāka – vismaz 1200 – 1500 mg kalcija.

Īsi par vitamīniem un minerālvielām:

  • Folskābe – DNS sintēzei, visu sistēmu audu, īpaši nervu sistēmas, attīstībai;
  • B6 vitamīns – vielu maiņai un eritrocītu sintēzei;
  • A vitamīns – kaulu augšanai un zobu aizmetņu veidošanās procesam, ādas un redzes sistēmas formēšanās procesam;
  • C vitamīns – kolagēna veidošanās, vairogdziedzera hormonu produkcijai, dzelzs absorbcijai;
  • D vitamīns – nodrošina normālu skeleta, kaulu un zobu aizmetņu attīstību un kaulu veselības saglabāšanu. Regulē kalcija un fosfora maiņu un uzsūkšanos. Tikai tā klātbūtnē notiek pastiprināta kalcija uzsūkšanās tievajā zarnā, tas piedalās arī kalciju transportējošā olbaltuma veidošanā. Svarīga loma dažādās psiholoģiskās un vielmaiņas funkcijās. Tiek uzskatīts, ka organisma spēja ražot šo aktīvo formu ir svarīga dažādu vēža veidu (zarnu, krūts, prostatas un olnīcu) profilaksei. Veic imunitātes funkciju, kas novērš pirmā tipa diabētu, izkliedēto  sklerozi, reimatisko artrītu un Krona slimību. D vitamīna receptori atrodas gandrīz visos organisma audos un šūnās, turklāt tur atrodas arī attiecīgie fermenti, kas veido 1,25-dihidroksīdvitamīnu D3;
  • E vitamīns – eritrocītu nobriešanai un normālai imūnsistēmas funkcijai;
  • K vitamīns – asins teces un reces sistēmas normālai reakcijai;
  • Dzelzs – hemoglobīna veidošanās;
  • Cinks – insulīna, proteīnu sintēzei, reproduktīvo orgānu attīstībai, imūnās sistēmas funkcijai;
  • Kalcijs – stipriem kauliem, zobiem, matiem, nagiem, skaistai sejas ādai, organisma izturībai. Grūtniecības laikā nepieciešams mazuļa skeleta attīstībai un augšanai. Atbildīgs par asins sarecēšanu, muskuļu un asinsvadu saraušanos, nervu šūnu darbību. Regulē hormonu līmeni, rūpējas par ādas veselību un dara vēl daudzus citus neredzamus procesus organismā. Izmanto šūnu kustības aktivitātes un uzbudināmības procesu regulācijai, kā arī hormonu sekrēcijai.