Kā uzņemt nepieciešamo kalcija devu

Ļoti svarīgi katru dienu kalciju uzņemt pietiekošā daudzumā, lai organisms varētu pilnvērtīgi veikt visas darbības, kas atkarīgas no šīs nozīmīgās minerālvielas.

Dienas norma veselīgam cilvēkam ir vismaz 1 000 mg (1 g) kalcija. Ja šis līmenis ir mazāks, organisms dzīvībai nepieciešamo kalciju ņem no kaulu “kalcija bankas”, tādējādi ilgākā laika posmā padarot tos trauslākus.

Lai arī kalciju ikdienā uzņemam ar pārtikas produktiem, ir gandrīz neiespējami ar mūsdienu ēšanas paradumiem nodrošināt pilnvērtīgu kalcija dienas devu. Kaut arī tas ir daudzu pārtikas produktu sastāvā, tomēr no jaukta uztura uzsūcas maksimāli tikai 40% kalcija!

Ja gribam nodrošināt savu organismu ar pietiekamu kalcija devu katru dienu, tas jālieto kopā ar D3 vitamīnu medikamenta veidā. Kalcija tableti, kas satur D3 vitamīnu, ir ļoti vienkārši lietot. Galvenais ir atcerēties!

Medikamentā esošais kalcijs ir dabisks un organismā labi uzsūcas D3 vitamīna klātbūtnē. Mūsu gremošanas sistēmā notiek sarežģīti procesi, kuru rezultātā izdzertā tablete pārvēršas par garas ķīmisko reakciju rindas sastāvdaļu. Kalcijs ir minerālviela, ko organisms patērēs tik, cik nepieciešams. Pat gadījumā, ja vienā reizē ir iedzertas, piemēram, vairākas kalcija tabletes, organisms D3 vitamīna klātbūtnes gadījumā spēs uzņemt tikai 300–500 mg kalcija, un liekais kalcijs neuzkrāsies, bet tiks izvadīts no organisma. Tieši tālab ieteicams kalcija dienas devu sadalīt 2–3 reizēm, tādējādi nodrošinot maksimāli efektīvāko kalcija izmantošanu organisma vajadzībām.

Kalcija (Ca2+) jonu uzsūkšanās notiek divpadsmitpirkstu zarnā un tievajā zarnā – tas ir aktīvs process, ko regulē D vitamīns. D vitamīns nodrošina 80–90% visa uzņemtā kalcija uzsūkšanos.

D vitamīns pats par sevi ir bioloģiski neaktīvs, pārveidojas aknās un nierēs aktīvā (hormonālā) D3vitamīna formā – 1,25(OH)2 holekalciferols – kalcitriols. Kalcitriols veicina specifisko kalcija jonu saistošās olbaltumvielas – kalbidīna – sintēzi. Tas, savukārt, nodrošina kalcija transportu caur šūnu un pasargā no kalcija plūsmas toksiskās darbības.