Mans ķermenis

Sievietei 45 – 55 gadu vecumā sākas jauns mūža posms, ko sauc par menopauzi. Apmēram 1–2 gadus pirms tam ilgst pārejas periods – klimakss. Īstā menopauze ir tad, kad mēnešreižu nav ilgāk par divpadsmit mēnešiem.

Menopauze ir laiks, kad norisinās būtiskas pārmaiņas organismā: kauli, saites, cīpslas un locītavas kļūst trauslākas, arī vielmaiņa palēninās. Tas nozīmē, ka jāsāk īpaši rūpēties par savu organismu.

Šai laikā katra sieviete var justies citādi, taču visām pakāpeniski zūd menstruācijas, jo savu darbību beidz olnīcas. Organismā rodas olnīcu izstrādāto hormonu, sevišķi estrogēnu deficīts.

Sievietes labsajūtu šai laikā nenoliedzami noteic tas, kāda bijusi viņas veselība bērnībā un reproduktīvajā periodā. Svarīga ir arī ģimenes anamnēze – tas, kā klimaksu un menopauzi pārcietusi māte un citas tuvākās radinieces, jo zināma nozīme ir pārmantojamībai.

Nedrīkst aizmirst, ka menopauze ir absolūti dabisks process, kas skar jebkuru sievieti. Tomēr tam vēlams sagatavoties, lai nebūtu nepatīkamu pārsteigumu. No menopauzes nav jābaidās – ar to ir ļoti vienkārši sadzīvot, neradot sev liekas raizes.

Menopauze nekādā gadījumā nebūtu saucama par slimību, tomēr tai mēdz būt nopietnāki simptomi, par kuriem nepieciešams zināt. Lielu kļūdu pieļauj tās sievietes, kas uzskata sevi par pārāk vecām, lai apmeklētu ginekologu. Taču tieši šajā laikā īpaši svarīgs ir savs ginekologs, kas var ieteikt pareizāko dzīves režīmu, uzturu un, ja nepieciešams, arī ārstēšanu. Tikai veicot regulāru izmeklēšanu, ārsts var atklāt un laikus novērst riska slimības, kam ir tendence krasi pieaugt menopauzē.

Novērst smagu un agrīnu menopauzi un arī samazināt sirds un asinsvadu slimību risku var:

  • nesmēķējot, jo smēķēšana izsauc agrīnu menopauzi,
  • regulāri kustoties – fiziskās aktivitātes nostiprina kaulu un muskuļu sistēmu,
  • lietojot kalciju un D vitamīnu, tādējādi mazinot osteoporozes risku,
  • ievērojot maztauku diētu,
  • regulāri kontrolējot asinsspiedienu, holesterīna līmeni un citus sirds un asinsvadu slimību riska faktorus.

Gadījumos, ja menopauze traucē normāli dzīvot un ir nepatīkama, noteikti jākonsultējas ar ārstu, kurš var izlemt par hormonterapijas izmantošanu. Tā samazina simptomu smagumu un aizsargā no osteoporozes. Nekādā gadījumā nevajadzētu nodarboties ar hormonālo pašārstēšanos! Vajadzīgo vielu daudzumu un sastāvu konkrētu simptomu novēršanai zina tikai tavs ārsts.

Viss ģeniālais parasti izrādās vienkāršs: vispirms vizīte pie ārsta, kurš zinās, kādu ārstēšanu izvēlēties. Pēc tam – smaids sejā un atkal laba pašsajūta!