Kalcijs mūsu organismā

Adekvāta kalcija devas saņemšana ik dienas cilvēkam ir ļoti svarīga, jo organisms pats to nesintezē. Savukārt zaudēts kalcijs tiek katru dienu. Tas tiek izmantots dažādu organisma funkciju nodrošināšanai, kā arī izdalās ar urīnu, sviedriem un fēcēm.

  • Pēc kalcija uzņemšanas, galvenokārt pateicoties D vitamīnam, organisms absorbē to.
  • Asinis kalcija daudzumu, kas nav nepieciešams dažādiem citiem organisma procesiem, transportē uz kauliem, kur tas tiek noglabāts līdz laikam, kad organismam atkal radīsies pastiprināta vajadzība pēc tā (piem., grūtniecības laikā, intensīvas augšanas periodā, aktīvi sportojot utt.).
  • Ja kalcijs netiek pietiekami uzņemts ar uzturu vai medikamentiem, vai, ja traucēta kalcija absorbcija organismā, tā līmenis asinīs krītas. Organisms uz to tūlīt reaģē, mobilizēdams visus procesus, kas nodrošina kalcija homeostāzi. Kauli tiek pastiprināti noārdīti, lai atbrīvotu kalcija jonus, kuru uzdevums ir no jauna nodrošināt nepieciešamo kalcija līmeni asinīs.

Ja asinīs nav nepieciešamā kalcija ilgstoši, organisms turpina to ņemt no kauliem. Rezultātā kaulu masa samazinās, attīstās osteoporoze.