Osteoporozes profilakse

Attēlā redzams kaulu masas maksimums 30-35 gadu vecumā

Osteoporoze ir slimība, kuras rezultāta kauli kļūst trausli un lūzt. Profilaktiski nelietojot kalciju un D vitamīnu saturošus produktus vai preparātus, kā arī neārstējot osteoporozi ar tai paredzēto specifisko terapiju, slimība progresē. Sākumā tā var noritēt asimptomātiski, līdz notiek lūzums. Lūzumi visbiežāk skar plaukstas locītavu, mugurkaula skriemeļus un augšstilba kaulu.

Osteoporoze nav tikai „vecu cilvēku slimība”. Lai gan tā ir vairāk izplatīta baltajām eiropiešu vai Āzijas rases sievietēm vecumā virs 50 gadiem, tomēr šī slimība var skart gandrīz ikvienu cilvēku jebkurā vecumā, kā sievietes, tā arī vīriešus. Pēdējos gados kaulu minerālā blīvuma (KMB) mērījumos pat jaunām sievietēm vecumā no 25 – 45 gadi jau ir būtiski samazināta kaulu masa. Tas ir saistīts ar mūsdienu dzīves veidu, nepietiekamu kalcija un D3 vitamīna uzņemšanu ikdienā.

Vairāk kā 90% cilvēka kaulu masas veidojās līdz 20 gadu vecumam. Puse no tās 11 – 15 gadu vecumā. Tāpēc šajā posmā ir ļoti būtiski saņemt kalciju un D vitamīnu adekvātā daudzumā. Var teikt, ka osteoporozes profilakse sākas jau bērniņam atrodoties mātes vēderā, kad uzņemtais kalcijs kaulos tiek pamazām uzkrāts kā bankā, no kuras tiks tērēts vēlākos dzīves gados.

Ap 30-35 gadiem kaulu masa ir sasniegusi savu maksimumu. Tā nu ir rezerve visai tālākai dzīvei. Jo tā mazāka, jo lielāka iespēja attīstīties osteopēnijai un osteoporozei.

Lai gan kalcija un D vitamīna loma kaulu masas attīstībā un uzturēšanā dažādos vecuma posmos mainās, taču viennozīmīgi tā ir un paliek svarīga.