OSTEOPOROZE VĪRIEŠIEM

Maldīgi uzskatīt, ka ar osteoporozi slimo tikai sievietes. Miljoniem vīriešu pasaulē slimo ar osteoporozi un cieš no tās izraisītām sekām. Katrs trešais augšstilba jeb gūžas kaula lūzums osteoporozes rezultātā notiek vīrietim, un mirstība pirmā gada laikā pēc notikuša lūzuma ir 39%.

Bieži osteoporozes rezultātā notiek mugurkaula skriemeļa lūzumi, kā rezultātā vīrietis zaudē darbaspējas 50–65 gadu vecumā. Vīriešiem osteoporozes sekas parasti ir izteiktākas un mirstība no tās ir lielāka, jo vīrieši slimo ar osteoporozi lielākā vecumā.

Kāpēc vīrieši slimo ar osteoporozi?
Jaunībā vīriešiem ir lielāka kaulu masa nekā sievietēm, un tās maksimums tiek sasniegts līdz 30 gadu vecumam. Sievietēm kaulu masas jeb kaulu blīvuma zudums intensīvāk notiek pēc 50 gadu vecuma, kad sievietes dzimumhormonu – estrogēnu izdalīšanās izsīkst. Savukārt, pēc 70 gadu vecuma kaulu masas un kalcija uzsūkšanās apjoma samazinājums kļūst vienāds abiem dzimumiem.

Kādi ir osteoporozes riska faktori?
Osteoporozes riska faktori abiem dzimumiem ir līdzīgi. Vīriešiem osteoporozes risku palielina arī vīriešu dzimumhormona – testosterona nepietiekamība un priekšdziedzera vēža ārstēšanā pielietojamie medikamenti. Osteoporozes riska faktori ir sekojoši.
1. Vecums – vīriešiem pēc 70 gadu vecuma kaulu masas zudums notiek intensīvāk!

2. Ilgstoša (vairāk kā 3 mēnešus) medikamentu glikokortikosteroīdu lietošana, piemēram, bronhiālās astmas vai artrīta ārstēšanā.

3. Medikamentu lietošana, piemēram, imūnās sistēmas nomācēji, vairogdziedzera hormonu aizvietojošie vai kuņģa skābi mazinošie medikamenti, pretepilepsijas medikamenti.

4. Vīriešu dzimumhormona jeb testosterona nepietiekamība organismā.

5. Hroniskas slimības, piemēram, celiakija, reimatoīdais artrīts, hroniska nieru vai aknu slimība.

6. Risks saslimst ar osteoporozi palielinās, ja kādam no vecākiem bija diagnosticēta osteoporoze vai bija kaulu lūzums maznozīmīgas traumas rezultātā vai bez tās.
Zināmi vairāki osteoporozes riska faktori, kas ir saistīti ar dzīvesveidu, piemēram, smēķēšana, alkohola lietošana, nepietiekama kalcija uzņemšana ar uzturu(saite uz kalkulatoru), D vitamīna nepietiekamība, samazināts ķermeņa svars un nepietiekama fiziskā aktivitāte.

Kad jāvēršas pie ārsta?
Jebkuram vīrietim pēc 70 gadu vecuma neatkarīgi no individuālajiem riska faktoriem jāvēršas pie ārsta un jāveic nepieciešamie izmeklējumi osteoporozes diagnosticēšanai. Gados jaunākiem vīriešiem izmeklējumi būtu jāveic, ja ir atklāti kādi osteoporozes attīstības riska faktori (skat. iepriekš), kā arī ja jau ir noticis kaula lūzums maznozīmīgas traumas rezultātā vai bez tās.

Vairāk lasi te www.kauluveseliba.lv, http://www.iofbonehealth.org/