Ķīmiskas reakcijas

Ķīmisku procesu rezultātā kalcijs pārveidojas kalcija jonos. Kalcija (Ca2+) jonu uzsūkšanās notiek gan divpadsmitpirkstu zarnā gan tievajās zarnās. Tas ir aktīvs process, ko regulē D vitamīns. Starp citu, tas ir ļoti nepieciešams, lai nodrošinātu 80–90% no kalcija uzsūkšanās.

Vispār D vitamīns pats par sevi ir bioloģiski neaktīvs, bet tas aknās pārveidojas un tālāk nierēs nonāk jau aktīvā (hormonālā) D3 vitamīna formā kā 1,25(OH)2 holekalciferols jeb kalcitriols. Kalcitriols veicina specifisko kalcija jonu saistošās olbaltumvielas – kalbidīna – sintēzi. Tas, savukārt, nodrošina kalcija transportu caur šūnu un pasargā no Ca2+ plūsmas toksiskās darbības.

Ikdienas kalcija deva

Vīriešiem līdz 65 gadu vecumam ieteicams uzņemt 1000 mg kalcija dienā. Pēc 65 gadu vecuma – 1200 mg kalcija dienā.

Vislabāk kalcijs uzsūksies organismā, ja nepieciešamo diennakts devu sadalīsi, uzņemot to vairākās reizēs (pa 500 mg) dienas laikā un uzdzerot apelsīnu vai ābolu sulu!

Zināšanai! Vēlams izvēlēties kalcija medikamentu, nevis uztura bagātinātāju, jo medikamenta efektivitāte ir zinātniski pierādīta, balstoties uz A un B līmeņa (augstākās klases!) klīniskajiem pētījumiem. Medikamenti ir ne tikai zinātniski pārbaudīti, bet tiek ražoti drošos apstākļos – ražotnēs, kas atbilst GMP (labas ražošanas prakses) standartiem. Izvēlies tādu preparātu, kura iedarbība ir pārbaudīta vairāku gadu garumā!